…pretože sny sú na to aby sa žili.

Jačmen

Mladý jačmeň je svieži, enzymatický živý nápoj plný vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a aminokyselín. Predstavte si rastlinku mladého jačmeňa ako klíči, preráža tvrdú kôru zeminy a dynamicky rastie smerom nahor k slnku. V tomto období priamo saje nesmierne množstvo živín a energie zo zeme, vody, vzduchu a slnka. S jeho úžitkom sú viac ako tridsaťročné skúsenosti. O účinkoch jačmeňovej šťavy bolo vypracovaných niekoľko desiatok vedeckých prác a štúdií.

Mladý jačmeň Green Ways je spracovaný natoľko šetrne, že obsahuje celé spektrum živých enzýmov. Enzymatická aktivita bola zmeraná u 20 známych enzýmov, ako napr. superoxid dismutáza, kataláza, cytochróm oxidáza a ďalších.

Unikátne látky

Mladý jačmeň obsahuje v porovnaní s pšenicou 25-krát viac draslíka, 37-krát viac vápnika, viac ako dvojnásobok horčíka, 5-krát viac železa, ale o polovicu menej fosforu – prvku, ktorý sa nachádza vo väčšine požívatín.
Takisto obsahuje významné množstvo mangánu a zinku. Mladý jačmeň obnovuje acido-alkalickú rovnováhu. Je 2-krát účinnejší ako špenát, najucelenejšia zásadotvorná strava. Mladý jačmeň obsahuje vitamíny, ktoré aktivujú enzýmy podporujúce prevenciu ochorení a patologických stavov. Mladý jačmeň má vysoký obsah betakaroténu, vitamínu C, E a vitamínov radu B: B1, B2, B3, B6, biotínu, kyseliny listovej, kyseliny pantotenovej a cholínu, príbuzného vitamínu B.
Nedostatkom vitamínov trpíme z dôvodu prevahy spracovaných potravín a skutočnosti, že niektoré naše potraviny stratia živiny skôr, ako sa dostanú na stôl. Obsah vitamínu C v čerstvo nastrúhanej reďkovke klesne na vzduchu o polovicu už za päť minút. Množstvo vitamínov B1 a B2 v potravinách dramaticky klesne pri varení. Avšak vitamíny a ostatné živiny v Mladom jačmeni ostávajú takmer nedotknuté.
Bez enzýmov nastáva narušenie všetkých životných funkcií trávenia, dýchania, pohybu atď. Vedci identifikovali v ľudskom tele vyše 3 000 enzýmov. V roku 1979 zaznelo na Generálnom zasadaní japonských farmaceutických spoločností, že extrakt zeleného jačmeňa obsahuje viac ako 20 enzýmov a štúdie odhaľujú ďalšie. 45 % hmotnosti Mladého jačmeňa tvoria bielkoviny (v bielej múke je to iba 10 %). Tie majú nízku molekulovú hmotnosť a ľudské telo ich ľahko využíva. Mladý jačmeň podporuje zdravý rast. Zelené bielkoviny liečia vredy a chránia povrchové tkanivá a sliznice. Rastlinná miazga je bohatá na prírodný zázrak chlorofyl. Ten sa v liečiteľstve používa na osvieženie krvi a v lekárstve je okrem protizápalových a dezinfekčných účinkov cenený pre dezodoračné vlastnosti. Používa sa na osvieženie dychu a na kloktanie.
V zelenom extrakte sú i superoxid dismutáza (SOD), likvidátor voľných radikálov, cytochróm oxidáza, enzým urýchľujúci oxidáciu a redukciu, peroxidáza rozkladajúca peroxid vodíka na kyslík a vodu kvôli ľahkému vylúčeniu z tela, oxidáza nutná na spracovanie mastných kyselín, transhydrogenáza dôležitá pre srdečné tkanivo atď. Mladý jačmeň sa vyznačuje silnou antioxidačnou aktivitou. Väčšina komerčne dostupných enzymatických prípravkov (vrátane tých na systémovú enzymoterapiu) sa získava z krvi, orgánov a tkanív živočíchov. Mnohí odborníci tieto zdroje spochybňujú a odporúčajú rýdzo rastlinnú enzymoterapiu.
V Mladom jačmeni bol objavený účinný antioxidant 2″-O-glykosylisovitexin (GIV). Jeho antioxidačná aktivita proti oxidačnému poškodeniu lipidov pokožky spôsobenému UV žiarením je približne päťstokrát vyššia ako aktivita vitamínu E. GIV takisto podporil vysokú tlmiacu aktivitu aterosklerózy nameranú v krvnej plazme. Jeho aktivita niekoľkonásobne prevýšila vitamín C.

Štandard kvality

“Prinášame to najlepšie zo sveta zelených potravín.”
Pestovanie Mladého jačmeňa
Náročné štandardy výroby Mladého jačmeňa predražujú náklady, napriek tomu ale trváme na pestovaní prirodzenou cestou, tj. zásadne bez použitia pesticídov a herbicídov. Zbierame mladé listy jačmeňa v dobe, keď dosahujú 20 až 25 centimetrov, keďže v tejto prvotnej fáze rastu vykazujú najvyšší obsah aktívnych zložiek. Pri dĺžke 40 cm už výťažnosť látok výrazne klesá. Jačmeň sa pestuje spoločne s lucernou na viac ako 1100 hektároch panenskej pôdy, na ploche bývalého sladkovodného jazera v Utahu. Tisíce rokov dochádzalo k splachovaniu minerálnych látok z okolitých hôr do jazera. Zároveň sa usadzovali organické zvyšky. Po vyschnutí jazera ležala pôda ako úhor stovky rokov v polopúštnej krajine. V súčasnosti je obrábaná šetrným rotačným spôsobom. Lucerna sa pestuje s jačmeňom striedavo, v súbežných pruhoch preto, aby v krajine nevznikla jednotvárna a neprirodzená monokultúra zbavená života. Lucerna dodáva pôde dusík, ktorý prirodzene zvýši obsah chlorofylu v listoch jačmeňa. Vyššia nadmorská výška prispieva k vysokému obsahu bielkovín. Každoročné striedanie plodín a pestovanie v pôde bohatej na minerály zaisťuje výživnú hodnotu úrody.
Výrobný proces Mladého jačmeňa a testy kvality
Listy sú nazbierané, opláchnuté, vylisované a získaný extrakt sa necelé 2 minúty suší iba pri teplote 31 °C. Tým vznikne 100%-ne čistý a nepasterizovaný prášok na prípravu živej šťavy jemnej chuti. Spracovateľský proces tak umožňuje získať živú zelenú šťavu. Skutočnú rastlinnú miazgu. Účinné zložky nie sú poškodené a je to dosiaľ najšetrnejší spôsob spracovania. Od okamžiku zberu cez vylisovanie, vysušenie do vákuového zabalenia suroviny neuplynú viac ako dve hodiny! Prášok je sám o sebe svetlozelený, ale po rozpustení vo vode získa sýtozelenú farbu. Svetlá zeleň prášku je daná lomom svetelných lúčov dopadajúcich na jemné čiastočky prášku. Prášok udržujte v úplnom suchu, pri izbovej teplote a v tme. Jeho záručná doba je dva roky.

Podrobný návod ako užívať jačmeň.

Napísali iní o jačmeni

Advertisement